Co jest dobre na pamięć i koncentrację – domowe sposoby?

Funkcje kognitywne to coś, czego bardzo często nawet nie staramy się ćwiczyć. Tymczasem warto pamiętać o tym, że podobnie jak każdy inny organ naszego ciała, również mózg może podlegać degeneracji. Nie od dzisiaj wiadomo, że chociażby czytanie książek oraz inne formy aktywności intelektualnej zmniejszają ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Świadczy to po prostu o tym, że mózg jest plastyczny. Możemy więc go, oczywiście w ograniczonym zakresie, kształtować poprzez nasze codzienne nawyki, sposób spędzania wolnego czasu, tryb życia a nawet dietę. Co jest dobre na pamięć oraz koncentrację? Jakie ćwiczenia na pamięć warto wykonywać? Jakie inne metody pozwolą nam na zachowaniu świeżości umysłu? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Co jest dobre na pamięć oraz wsparcie funkcji poznawczych?

Warto zacząć od dwóch faktorów, których zwyczajowo nie kojarzymy z funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Mowa tutaj o diecie a także trybie życia.

Mózg to siedziba naszej świadomości, najbardziej tajemnicza część naszego ciała oraz „dom duszy”. Nie należy jednak zapominać, że działanie tego organu w ogromnej mierze zależy także od szeregu czynników o charakterze somatycznym i fizjologicznym. Pierwszy z takich czynników to dieta. Dla prawidłowego działania nasz ośrodkowy układ nerwowy będzie potrzebował odpowiedniej podaży między innymi:

  1. Wartościowego białka.
  2. Magnezu.
  3. Cynku.
  4. Określonych witamin.

Co dzieje się w sytuacji, kiedy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na niedobór na przykład wymienionych pierwiastków mineralnych? Otóż jedną z najłatwiej dających się zaobserwować konsekwencji będzie pogorszenie funkcji poznawczych, pamięci oraz ogólnie gorsze samopoczucie. Podobnie może być w przypadku przedłużających się deficytów białka.

Jak o pamięć i koncentrację dbają profesjonaliści?

Tutaj ciekawa uwaga. Na pewno większość z nas słyszała o e-sporcie. E-sportowcy spędzają długie godziny w trakcie niezwykle intensywnych rozgrywek. Przez cały ten czas ich funkcje poznawcze muszą działać na absolutnie najwyższych obrotach. Osoby zajmujące się e-sportem stosują w związku z tym specjalną dietę. To jednak nie wszystko. Powszechne jest również stosowanie preparatów oraz leków nootropowych, czyli silnych substancji wspierających funkcje kognitywne.

Oprócz tego do kardynalnych zaleceń w e-sporcie należą również:

  • Odpowiednia codzienna ilość snu.
  • Odpowiednia jakość snu.
  • Umiejętne łagodzenie skutków stresu.

Co jest dobre na pamięć i funkcję kognitywne: tryb życia

Była już mowa o tym, iż mózg to organ wysoce plastyczny. W realiach dzisiejszej kognitywistyki stwierdzenie to jest właściwie banałem. Nie każdy jednak posiada przygotowanie z zakresu Cognitive Sciences, więc przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Plastyczność mózgu polega również na tym, iż może degenerować się na skutek różnych czynników środowiskowych. W pewnej mierze wskazuje na przyczynę faktu, iż np. dokładna etiologia schizofrenii nadal nie jest znana naukowcom. Wiadomo jednak, że określone faktory są w stanie bardzo negatywnie wpływać na nasz mózg, zwłaszcza jeżeli ekspozycja ma charakter długoterminowy.

Przede wszystkim należy tutaj wymienić nadmierny stres, zmęczenie oraz niedobory snu. Trwały ślad na mózgu mogą odcisnąć również traumatyczne lub przynajmniej bardzo przykre doświadczenia, wstrząsy emocjonalne oraz całe mnóstwo sytuacji, na które często sami się narażamy.

Jaki stąd wniosek? Odpowiadając na pytanie pod tytułem co jest dobre na pamięć i koncentrację domowe sposoby należy w pierwszej kolejności wskazać na profilaktykę. Mowa rzecz jasna o umiejętnym zapobieganiu sytuacjom, które mogą na trwałe odłożyć się nie tylko w naszej psychice, ale również wpłynąć na mózg. Mówiąc inaczej, pierwszym przykazaniem jeżeli chodzi poprawę pamięci i funkcji kognitywnych jest po prostu umiejętna troska o naszą higienę psychiczną.

Domowe sposoby na pamięć i koncentrację
Źródło: Pixabay.com

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację jakie warto wykonywać

Pierwsze z „ćwiczeń” służących poprawie naszych funkcji poznawczych to po prostu czytanie książek. Pamiętajmy przecież, że książka niekoniecznie musi oznaczać powieść. Nie każdy jest wielbicielem akurat tej formy pisarstwa. Do wyboru mamy więc ponadto esej, piśmiennictwo filozoficzne i/lub psychologiczne, reportaż, krótkie formy narracyjne czy poezje.

Kolejne ćwiczenia na pamięć?

Oczywiście będzie to nauka języków obcych. Warto wybrać któryś z nieco trudniejszych języków, jednak niekoniecznie fiński lub węgierski. Skomplikowana struktura gramatyczna, np. języka hiszpańskiego, po prostu z zasady wymaga sporego wysiłku naszej pamięci. Ogólnie zresztą nauka języków łacińskich po prostu nie może ograniczać się wyłącznie do konwersacji, co ma swoje źródło właśnie w strukturze gramatycznej hiszpańskiego, portugalskiego czy francuskiego.

Możemy również wykonywać ćwiczenia na pamięć, z których korzystają osoby przygotowujące się do zawodu tłumacza ustnego. Jedno z takich ćwiczeń polega na tym, że słuchamy krótkiego komunikatu słownego(może to być np. fragment wiadomości) a jednocześnie rytmicznie odliczamy na głos od 1 do powiedzmy 20. Następnie musimy streścić komunikat, zachowując wszystkie istotne informacje. Jest to świetne ćwiczenie, ponieważ nie tylko kształtuje pamięć, ale także uczy sztuki podziału uwagi. Oczywiście, osoby przygotowujące się do pracy tłumaczenia streszczeń w tym wypadku dokonują w języku obcym, co również dla nas może być ciekawą opcję, oczywiście jednak dopiero po pewnym czasie.

Artykuł napisał:
Radosław – copywriter

Źródła: