Ćwiczenia na lepszą pamięć

Ludzki mózg, jak całe, nasze ciało, również ulega procesom starzenia, dlatego też, aby zachować jego sprawność na długie lata życia, warto stosować ćwiczenia na lepszą pamięć.  Pomogą, nie tylko w doskonaleniu umiejętności zapamiętywania, ale wzmocnią logiczne myślenie i zdolność kojarzenia faktów.

Techniki ćwiczenia szybkiego i sprawnego zapamiętywania były już znane w ubiegłym wieku. Wykorzystywały je agencje wywiadowcze – np. CIA czy oddziały specjalne wojsk. Celem był trening mózgu, który pozwalał na trwałe zapamiętywanie najistotniejszych informacji. Proces ten polegał na selekcjonowaniu wielu danych i wybieraniu z nich tych, najbardziej przydatnych. Obecnie, ćwiczenia na lepszą pamięć stosowane są powszechnie przez wiele osób, które pragną poprawić jej funkcjonowanie.

JAK POPRAWIĆ PRACĘ MÓZGU? – ĆWICZENIA NA LEPSZĄ PAMIĘĆ

Do pracy nad pamięcią warto wykorzystać najbardziej popularne zabawy. Są nimi gra w skojarzenia i historię. Pierwsza polega na wypisaniu kilkunastu dowolnie wybranych nazw przedmiotów i dopisaniu do nich odpowiednich skojarzeń. Zabawa w historię polega na przeczytaniu fragmentu tekstu, w którym zawarte są daty, nazwiska postaci czy ważne wydarzenia, a następnie wypisaniu, jak największej ilości zapamiętanych faktów.

ĆWICZENIA NA LEPSZĄ PAMIĘĆ – USPRAWNIANIE PROCESU ZAPAMIĘTYWANIA

Narzędziami  pomocnymi w treningu pamięci są różnego rodzaju zajęcia, wykonywane każdego dnia. Możemy wykorzystywać do tego celu m.in.:

  • czytanie książek,
  • rozwiązywanie i układanie krzyżówek, rebusów,
  • zapamiętywanie kodów PIN, PESELU i dat urodzin znajomych,
  • rozwiązywanie zagadek matematycznych i logicznych,
  • grę w Scrabble,
  • zapamiętywanie numerów rejestracyjnych samochodów,
  • grę w Sudoku,
  • gry karciane – brydż, remik itp.

Inną metodą ćwiczenia pamięci jest stworzenie listy ulic, które prowadzą do wybranego przez nas miejsca, a następnie próba odtworzenia ich i dotarcia do celu, bez użycia mapy.

Trening pamięci pozwala na zachowanie sprawności umysłowej przez wiele lat życia. Znaczenie  umiejętności szybkiego kojarzenia oraz zapamiętywania dużej ilości informacji jest nieocenione i przydaje się w wielu sytuacjach.