Czym charakteryzuje się dobry hosting?

Aby strona internetowa istniała musi posiadać dobry hosting, który będzie mógł przechowywać pliki strony. Często skupiamy uwagę nad znalezieniem odpowiedniej domeny niż nad znalezieniem dobrego hostingu. A mimo wszystko jest to bardzo ważna kwestia. Niestety w wielu przypadkach bardziej koncentrujemy się nad tym, żeby przede wszystkim był najtańszy. Jednak w wielu sytuacjach niska cena nie idzie w parze z jakością. Warto się przyjrzeć ofertom hostingów dostępnych na rynku i wybrać odpowiedni dla charakteru naszej strony. Inny będzie potrzebny dla sklepu a inny dla strony informacyjnej.

Zasięgnięcie opinii

Na samym początku warto sprawdzić opinie o danej firmie w internecie. Każda firma posiada jakieś negatywne doświadczenia, mniejsze lub większe. Najlepiej zajrzeć na fora branżowe i przejrzeć opinie o ewentualnych awariach lub problemach. Przeanalizować jak dana firma na nie reagowała i jak często takie sytuacje występowały.

Zmiany cen

Dobrym nawykiem jest sprawdzenie jak cena hostingu kształtuje się w kolejnych latach i porównać te wartości do konkurencyjnych cen. Jak wiadomo hosting to nie jest inwestycja krótkookresowa i będziemy musieli go opłacać regularnie. Nie dajmy się skusić bardzo niską ceną w pierwszym roku, ponieważ to będzie niewielki procent naszych ogólnych wydatków na hosting.

Umiejscowienie serwerów

Warto zwrócić uwagę na to w jakim kraju firma posiada swoje centra danych. Będzie to miało znaczny wpływ na pingi i czas otwierania strony. Im dalej nasze dane będą się znajdować tym gorszej jakości usługi będziemy później oferować. Najlepiej jak serwery będą umieszczone w naszym kraju.

Kopie zapasowe

Należałoby także upewnić się jak często wykonywany jest backup. Jest to bardzo ważne w kontekście ewentualnej awarii lub utraty danych. Jeśli firma regularnie tworzy kopie zapasowe to dane znajdujące się na naszym hostingu bez problemu wrócą. Jeśli usługodawca wykonuje takie kopie rzadko to naraża nas na potencjalne straty.

Zapoznanie się ze szczegółami

Trzeba też dowiedzieć się, jakie limity posiada dana oferta i jak często planowane są wyłączenia serwerów w celach konserwacyjnych. Niezbędna będzie też informacja o tym co się stanie gdy limity zostaną przekroczone. Dogłębne prześledzenie szczegółów oferty na pewno nam pomoże, a gdy nie ma ich wiele to zawsze można zadzwonić do usługodawcy i przy okazji przetestować obsługę klienta.

Jeśli można sprawdź

Przed wydaniem decyzji zakupowej powinno się przetestować dany hosting. Dzięki temu sami doświadczymy wyglądu panelu klienta i przetestujemy działanie usługi. Oszczędzi to nam ewentualnych rozczarowań wynikających z użytkowania lub przekona nas do wybrania właśnie tej oferty.

Podsumowanie

Wybór hostingu nie jest prostą decyzją. Dobra wydajność serwera, na którym będzie znajdować się strona, jest podstawą działania naszego portalu. Niekiedy mimo dołożenia wszelkich starań wybrana przez nas oferta rozczarowuje. Na szczęście zmiana usługodawcy nie jest problemem. Dlatego jeśli tylko oferta nas zwiedzie to możemy ją zmienić, przy okazji dostając zniżkę dla nowego klienta w innej firmie.