Filamenty bez szpuli – sposób na w pełni ekologiczny druk 3D!

Tradycyjne materiały do druku 3D posiadają zasadniczą wadę – są nawijane na szpulę, która po wykorzystaniu całego tworzywa staje się zbędnym śmieciem. Dlatego też warto zainteresować się nieco innym rozwiązaniem, jakim są filamenty bez szpuli.

Problem zbędnej szpuli

Materiały wykorzystywane do wytwarzania poszczególnych elementów w drukarkach 3D działających w technologii FFF/FDM sprzedawane są najczęściej w postaci cienkiej żyłki nawiniętej na szpulę. Jest ona wykonywana z wytrzymałych tworzyw sztucznych, ponieważ podczas pracy musi sprostać zaskakująco dużym przeciążeniom – ekstruder drukarki 3D potrafi mocno szarpać żyłkę, zwiększając tym samym tarcie rolki o podpierające ją ramię urządzenia.

Dlatego też szpule z filamentem są masywne, a do ich wytwarzania wykorzystuje się wysokiej jakości tworzywa. Niestety, znacząco podnosi to zarówno koszty produkcji, jak i późniejszej dystrybucji. Co gorsza, po wykorzystaniu materiału drukującego rolki tracą swoje zastosowanie.

Ten problem można jednak łatwo i skutecznie rozwiązać – wystarczy zacząć kupować filamenty bez szpuli. Jest to w pełni wartościowy filament, który sprzedawany jest w postaci samej żyłki, którą następnie wystarczy tylko nawinąć na swoją szpulę. I chociaż ten patent jest genialny w swojej prostocie, to jego największą zaletą jest to, że zwyczajnie działa! Jakie jeszcze korzyści zapewniają filamenty bez szpuli?

Sposób na tańsze drukowanie, czyli filamenty bez szpuli w praktyce

Zdecydowanie największą zaletą, jaką oferują filamenty bez szpuli, jest ich cena – klient nie ponosi kosztów wytworzenia rolki, na jaką nawijana jest żyłka z materiałem, dzięki czemu płaci tylko i wyłącznie za sam filament.

Oszczędności są wymierne i w niektórych przypadkach mogą sięgać nawet kilkunastu złotych w przeliczeniu na kilogram zakupionego materiału. Pozwala to zoptymalizować swoje wydatki, a zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na modernizowanie posiadanego sprzętu lub zakup kolejnych partii materiałów.

Filamenty bez szpuli minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne

Kupowanie samego materiału jest także bardzo ekologiczną postawą. Filamenty bez szpuli ograniczają wytwarzanie zbędnych odpadów, a co za tym idzie, wywierają znacznie mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Jest to odpowiedzialna i prospołeczna postawa, która ułatwia pracę służbom komunalnym.

Warto także wspomnieć o tym, że filamenty bez szpuli są niepotrzebnie demonizowane w środowisku drukarzy 3D. Materiał fabrycznie pakowany jest w przemyślany sposób, dzięki czemu własnoręczne nawinięcie go na rolkę nie wymaga tracenia dużych ilości czasu.

Filamenty bez szpuli można łatwo i wygodnie przechowywać

W pracowni każdego hobbysty, który interesuje się technologią druku 3D, można znaleźć pozornie niezliczone ilości różnego rodzaju materiałów. Pokaźne zasoby filamentu pozwalają minimalizować przestoje w pracy i umożliwiają realizowanie szerokiego spektrum projektów. Jednak w praktyce przechowywanie materiałów do druku 3D może być kłopotliwe ze względu na zajmowane przez nie miejsce.

Filamenty bez szpuli pomagają rozwiązać ten problem – dostarczane są w postaci samej żyłki, dzięki czemu łatwo się je magazynuje. Brak rolki oznacza także dużo mniejszą wagę, dzięki czemu materiał można bez obaw układać warstwami na półkach, bez ryzyka nadmiernego ich przeciążania.