Grafika komputerowa – studia idealne dla kreatywnych!

Wiele młodych osób, które charakteryzują się kreatywnością i zdolnościami plastycznymi, ma poważny problem z wyborem kierunku studiów. Większość wymagających wiedzy ścisłej okazuje się nieatrakcyjna, tymczasem humanistyczne, artystyczne kierunki nie zawsze są w stanie zagwarantować im dobrą pracę i przyzwoite zarobki.

Czym tak naprawdę zajmuje się grafik komputerowy?

Na szczęście, istnieją takie kierunki, które są przyszłościowe, a jednocześnie pozwolą znaleźć zatrudnienie lub nawet otworzyć własny biznes. Jednym z nich jest grafika komputerowa. Studia na tym kierunku mają wiele zalet. Poznajmy je lepiej!

Choć studia grafiki komputerowej dostępne są w polskich uczelniach już od kilkunastu lat, wiele osób wciąż nie wie, co tak naprawdę można robić po ich ukończeniu. Zacznijmy więc od przybliżenia czym zajmuje się grafik. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że są to tylko niektóre z propozycji i ofert pracy, z których można skorzystać. Studia te dają bowiem naprawdę wiele więcej możliwości.

Przede wszystkim studiując grafikę komputerową masz szeroki wachlarz możliwości – możesz realizować się artystycznie lub też postawić na grafikę użytkową i biznesową. Jeśli zdecydujesz się na drugą drogę, możesz zajmować się projektowaniem stron internetowych od strony wizualnej, tworzeniem banerów, grafik na potrzeby social media, logotypów, znaków towarowych, reklam wizualnych oraz afiszy, plakatów, katalogów. Graficy komputerowi są obecnie potrzebni każdej firmie, niezależnie od branży, w której działa dane przedsiębiorstwo. Dlatego też osoby, które ukończyły te studia nie narzekają na brak zajęć. Tym bardziej, że wiele miejsc pracy czeka na nich również w agencjach reklamowych.

Ile może zarobić?

Mówiąc o perspektywie zadań, jakie mogą stanąć przed grafikiem komputerowym, nie sposób nie wspomnieć również o tym, czy jest to opłacalne. To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zastanawiającym się czy warto rozpocząć kierunek taki jak grafika komputerowa. Studia te są bowiem dość wymagające, musimy mieć nie tylko talent i kreatywne pomysły, ale również być gotowym na zdobywanie wiedzy zarówno w zakresie sztuki, jak i nowych technologii. Kierunek wymaga samodzielności, umiejętności zapamiętywania, sprawnej obsługi komputerów i tabletów graficznych oraz wielu innych kompetencji.

Na szczęście, jego ukończenie naprawdę się opłaca. Graficy komputerowi mogą bowiem zarabiać nawet do 7-8 tysięcy złotych brutto, a więc znacznie powyżej płacy minimalnej. Wiele zależy oczywiście od ich doświadczenia oraz portfolio, niemniej jednak ukończenie studiów grafiki komputerowej otwiera wiele drzwi. Co więcej, nie musisz wcale pracować na etat. Wielu grafików prowadzi własny biznes lub działa na zasadzie freelancingu.

Podsumowując, jeśli jesteś osobą kreatywną, chętnie tworzysz i masz zdolności plastyczne, a jednocześnie zależy ci na tym, by rynek pracy miał dla ciebie ciekawe i dobrze płatne propozycje, idealnym rozwiązaniem będzie grafika komputerowa. Studia na tym kierunku wybiera obecnie wiele młodych osób, a mimo to zapotrzebowanie na grafików, web designerów i ilustratorów, którzy radzą sobie z nowymi technologiami, wciąż nie maleje. Z pewnością pomogą ci więc one w znalezieniu pracy, która spełni wszystkie twoje oczekiwania.